Hasznos információk baleseti kártérítésről

baleseti kártérítés, eukk, logo

Hazánkban sajnos nagyon kevés ember van tisztába azzal, hogy egy közúti baleset során személy sérülést szenvedett gyalogos / motoros / kerékpáros / gépkocsi utasa vagy vezetője, kártérítési igénnyel élhetnek a balesetet okozóval szemben. Nem tudják, kihez fordulhatnak és mihez van joguk, ha megtörtént a baj. A gépkocsikra kötött kötelező felelősség biztosítás az ilyen károkat is fedezi, vagyis nem a károkozóval szemben nyújtjuk be a kártérítési igényt, hanem a kötelező felelősség biztosítója felé. Előfordulhat, hogy az a gépkocsi, amellyel kárt okoztak, nem rendelkezik kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással. Ilyen esetben természetesen nem lehetséges egyik biztosítótársasággal szemben sem érvényesíteni a kártérítési igényt, ilyenkor meg kell keresnünk a MABISZT, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) fogja a kárt  rendezni.  Sokan azt gondolják, abban a hitben élnek, nem kaphatnak kártérítést, mert nem volt élet vagy balesetbiztosításuk, vagy éppen azért nem, mert nem fizettek cascot és ezért meg sem próbálják kérni. Aki ezt nem kéri, nem is kapja meg.

 

Kik jogosultak ilyen kártérítésre,  kinek érdemes ennél a vállalatnál jelentkezni?


  • Közúti baleset vétlen résztvevője volt (vezető, utas, gyalogos, kerékpáros),
  • Aki 8 napon túli gyógyuló  sérülést szenvedett.
  • Akinek maradandó egészségkárosodása lett
  • Azok a személyek, akiknek közeli hozzátartozója hunyt el közúti balesetben (szülő, gyermek, bejegyzett élettárs, testvér).
  • Aki még nem kapott kártérítést.
  • Aki már kapott kártérítést, de más címen (saját életbiztosítás, balesetbiztosítás vagy esetleg a baleset okozója által fizetett fájdalomdíj).
  • Aki már kapott kártérítést, és aláírt egy nyilatkozatot miszerint további kártérítésre nem tart igényt, az többet nem kaphat, kivéve, ha a fizikai állapota folyamatosan tovább romlik, és egyértelműen kimutatható, hogy ez a baleset következménye.
  • 5 évnél nem régebbi az eset

 

FORDULJON HOZZÁNK BIZALOMMAL, ha...

 

  • Ismer olyan személyt, akit baleset ért.
  • Kérdései vannak.
  • Nem szeretne a biztosítókkal hadakozni, és bíróságra járni.
  • Nincs tisztában a jogaival és a lehetőségeivel.
  • Eddigi próbálkozásai sikertelenek voltak.
  • Ha fontosnak tarja a kártérítés nagyságát és rövid ügyintézését.
  • Ha nincs megelégedve az eddig kapott kártérítés mértékével
  • Nincs pénze és ideje ügyvédre
  • Tanácstalan

MIÉRT PEREN KÍVÜL ?

 

A cég peren kívüli megegyezésre és a legméltányosabb összeg megszerzésére törekszik. Természetesen, nem zárkózik el a peres eljárástól sem.

A pereskedés mindig csak a biztosítóknak jó, és legtöbb esetben ők kerülnek ki győztesen.

A hosszú pereskedés alatt türelmetlenné válik az ember, alig várja már, hogy vége legyen a hosszu huza-vonának, ezért beleegyezik egy megállapodásba, amit a biztosító felajánl. Gyakran olyan összeget fizetnek ki nekik, amely nem egyezik meg az elszenvedett sérülés értékével. Az ügyfeleket legtöbbször elutasítják vagy számukra hátrányos megállapodás aláírására bíztatják.  A biztosító társaságok tudják jól, az ügyfelek nincsenek tisztában jogaikkal, hogy nem képesek kellő súllyal fellépni magánemberként egy társasággal szemben.

A sérülteket méltánytalan összeggel kárpótolják ugyan, majd az ügyfél számára hátrányos megállapodás aláírását szorgalmazzák. (Lemondás a további kártérítési igényről.)

Gyakori, hogy a kártérítések kifizetését elutasítják, de megadják a lehetőséget arra, hogy az ügyfelek a bíróságon érvényesíthessék jogaikat

 

 

Szakmai háttér

 

Szakmai partnerünk az EUKK:

Cégünk honlapja: http://www.eukk.hu/

Az Európai Kártérítési Ügyintéző Központ Kft, a legnagyobb európai kártalanítási csoport tagja, amelynek a Varsói Tőzsdén jegyzett részvénytársaság az EUCO (EUROPEJSKIE CENTRUM ODSZKODOWAŃ SPÓŁKA AKCYJNA,- Honlapja: http://www.euco.pl) befektetői csoport a tulajdonosa. Tőzsde jele EUC. Hét éve működik sikeresen Lengyelországban és három éve Csehországban. 2010 őszén kezdte meg működését Magyarországon, és  2011.09.01-én  megnyílt Szlovákia is. Ez évben Románia.

Fő tevékenysége a megfelelő kártérítés ügyintézése és jogi képviselete közúti balesetben megsérült személyek számára az okozó gépjármű felelősségbiztosításának terhére, de tesszük minezt úgy, hogy magát a baleset okozóját eközben nem bántjuk. A legtöbb esetben nem is értesül a kártérítési eljárásról.

Az EUKK rendelkezik mindazokkal a törvényes engedélyekkel, jogászi, szakmai háttérrel, amely szükséges a munkához.

Országosan és nemzetközileg is csak szakosodott ügyvédi irodákkal, orvosi szakértőkkel dolgozik. Ez lehetővé teszi, hogy nem csak magyar állampolgároknak, de más ország polgárainak is tudunk segíteni.

Célunk a legmagasabb minőségű szolgáltatást biztosítani és kizárólag az ügyfél érdekeit szem előtt tartani. Ügyfeleink részére teljes szolgáltatást biztosítunk a kérvény átvételétől, egészen a megfelelő kártérítés kifizetéséig.

Az egész európai kártalanítási csoport, melynek az Európai Kártérítési Ügyintéző Központ is tagja, már rengeteg ügyfélnek tudott segíteni.

Az Európai Kártérítési Ügyintéző Központ Kft. 2011.09.16-tól szerepel a PSZÁF nyilvántartásában, mint biztosítási szaktanácsadó. Határozat száma: PSZÁF EN-II-190/2011

 

 

5 évre visszamenőleg tudunk segíteni


Fő szabály szerint kárigényt  a káresemény bekövetkezésétől számított 5 éves elévülési időn belül lehet benyújtani- ill. ha olyan kárt okoztak, amellyel egyben bűncselekményt követett el a károkozó, akkor a bűncselekmény büntethetőségének elévülési idejéig, ami lehet 5 évet meghaladó is.

 

Mibe kerül az ügyfélnek igénybe venni ezt a szolgáltatást?

 

Kezdetben SEMENNYIBE!

A vállalat ugyanis MEGELŐLEGEZI az ügyintézéssel és az ügyfél képviseletével kapcsolatos valamennyi kiadást.

EuKK Kft. az ügyfelei részére ELŐZETES KÖLTSÉGTÉRÍTÉS NÉLKÜL végzi a tevékenységét. Azonban munkadíjként később, mikor a Biztosító kifizette a megszerzett kártérítést, elkéri az ügyfeleitől a megállapodásban rögzített összeget.

  • A Európai Kártérítési Ügyintéző Központ a károsultaktól nem kér előleget. Csak és kizárólag sikeres ügyintézés után kér sikerdíjat.

 

Komoly kártérítéshez juttatja a baleseti károsultakat és azok hozzátartozóit. Önnek semmit nem kell tenni.

 

A pénz nem hozhatja vissza az elhunytakat...

 

Tény, hogy  a kártérítés nem tudja vissza adni az egészséget, nem is tudja pótolni a közeli családtagot: anyát, apát, gyermeket, de segít tovább élni, támogatja az újrakezdést, tanulást, gyógyulást, kezelést és legalább részben csökkenti a fizikai és lelki fájdalmat.

 

KIT VÁLASSZAK?   KIBEN BÍZZAK?

 

Mindenképpen el kell döntenünk, a több lehetőség közül, számunkra melyik a legkedvezőbb. A célunk rövid idő alatt, kevés utánajárással minél nagyobb összeget szeretnénk kapni.

 

1. Személyesen intézem a kárrendezést.

Ahhoz, hogy sikerrel járjunk a biztosítónál, tudnunk kell, mitől lesz sikeres a kárrendezési ügy. Miért és mennyit lehet kérni az elszenvedett sérülésekért. Csak annak ajánlom, aki nagy tudásanyaggal rendelkezik ezen a téren.A biztosítók nem tájékoztatják az ügyfeleket arról, hogy milyen jogcímen lehet kártérítést kérni, és csak azt térítik amit a károsult kér, mert nem áll érdekükben többet fizetni.

Sajnos egyedül az ember nem tudja eldönteni, hogy a biztosító által felajánlott összeg arányban van-e a sérüléseivel? Érdemes  lenne-e tovább harcolni a biztosítóval vagy jobb megegyezni? Fél, hogy a peres eljárásban vesztesként fog kikerülni és még fizetnie kell? Sok kérdés merül fel ilyenkor, amire  egyedül nem tudja a választ megadni.

Természetesen van előnye, mert senkivel nem kell osztozni a megszerzett kártérítési összegen.

Hátránya viszont az, hogy rengeteg időt és energiát kell ráfordítani és elképzelhető, hogy egyáltalán  semmi vagy nagyon kevés lesz a kártérítési összeg.

A biztosító felajánlja ugyan a kért kártérítési összeget, csak kéri mutassunk be egy bizonyos dokumentumot. Pl. szakértői véleményt. Majd fél év eltelte után megismétlődik ugyan ez a beszélgetés, csak egy másik dokumentumot kérnek. A hosszú  procedúra annyira kimeríti az embert, inkább belemegy az egyezségbe, ami számára nem kedvező, csak legyen vége már az egésznek.

 

2. Ügyvédre bízzuk a kártalanítást.

A jogi képviseletet leggyakrabban ügyvédre bízzuk, mert tudjuk hogy szükségünk lesz támogatásra, részben pedig azért, mert a sérültek nagy részét már a kórházi ágyon etikátlan és törvénytelen módon  megkörnyékezik. Ilyenkor a sérült ember ahelyett, hogy tájékozódna, milyen lehetőségek közül választhat, elkötelezi magát és aláírja a megbízási szerződést.

A kárrendezést a legtöbb ügyvéd peres úton intézi, és előleget kér a munkájáért, emiatt elhúzódik az ügy és magas költségeket von maga után. Szakértői vélemények sokszor 100 000 Ft-ba kerülhetnek. Az ügyvédnek 7 hónapja van, hogy bejelentse az ügyet a bíróságon, ezért nagyon lassú a folyamat.

Nem beszélve arról, hogy sokszor évekig is elhúzódik egy per és szépen gyűlik az ügyvédi munkadíj, ami a végére több százezer forintnyi összegre is kikerekedik, amit akkor is ki kell fizetni, ha nem nyerte meg a pert, vagy csak egy kis töredékét sikerült megszerezni a biztosítótól.

Az ügyvédi munkadíj - az általában százalékban előre meghatározott - sikerdíjon felül terheli az ügyfelet.

Előnye: alapvető jogi támogatás

Hátránya: hosszú ügyinztézés, előzetes költségek

 

3. A kártalanítást egy kártalanítási cégre bízzuk

Fejlettebb Nyugati országokban nem ismeretlen, hogy komoly csapatok alakulnak, magukba foglalva jogi, orvosi, szakértői, ügyfélszolgálati csoprtokat, annak érdekében, hogy a biztosítókat megszorongassák.

Legfőbb céljuk, peren kívül, legrövidebb idő alatt, legmagasabb kártérítést megszerezni.

Általában nem kérnek előleget, sőt egyenesen megelőlegezik az egész ügyintézés költségeit. Biztosak lehetünk benne, hogy minden erejükkel igyekezni fognak, hiszen nem jótékonysági szervezetek, az ő költségeik növekednek, ha nem dolgoznak rendesen.

Az összes módszer közül ez a legköltségesebb. Ez egyáltalán nem meglepő, nem egy ember munkáját, hanem egy csapatét fizetik meg a károsultak. Másrészről érdemes figyelembe venni, hogy szinte biztos, hogy magasabb lesz a végösszeg, mivel a legtöbb energiát fordítják a háttérmunkára és kutatásra, mielőtt bejelentik a kártérítési igényt.

Előnye: magas kártérítési összeg, gyors ügyintézés, kényelmes és hatékony

Hátránya: magas költségek (relatív)

Magasabb szintű szolgáltatás magasabb költségekért, de mégsem luxus termék. Ezen a területen az üzleti szemlélet rendkívül célravezető, mert garanciát ad a hatékonyságra. Nem az a kérdés, hogy kártérítési társaság képviseletét válasszuk vagy sem. A kérdés az, hogy melyikét. Mivel a legtöbb biztosító multinacionális cég, ezért a kesztyűt leginkább a nemzetközi cégek tudják felvenni velük.

 

FONTOS MÉG